Haberler

Şarkı yarışmasında “soykırım” anması

Tarih Haber / 16.02.2015

Ermenistan, Viyana’da gerçekleşecek 60. Eurovision Şarkı Yarışması’na “Don’t Deny It” (İnkar Etme) şarkısı ile katılacağını açıkladı. “Genealogy” (Soyağacı) grubuyla yarışmaya katılacak olan Ermenistan, grubun altı kişiden oluşacağını açıkladı. “Ermeniler dünyanın beş kıtasına birden yayıldıkları için” beş üye bu beş kıtaya tekabül ederken altıncı üye de “Ermenistan’ın kendisini” temsil edecek.

Genealogy grubundan kimliği açıklanan ilk isim ise Essai Altounian oldu. Fransa doğumlu sanatçı, konuyla ilgili bir açıklama yaparak “Avrupa Ermenileri adına dünyaya bir insanlık ve huzur mesajı vermek istiyorum” dedi.

Ermenistan’ın soykırım addettiği olayları bir şarkı yarışmasına taşıması ise ilgi çekti. “Soykırımın 100. yıldönümü” sebebiyle özel bir gösteri hazırlayacak olan grubun, bu kadar önemli ve ciddi bir olayı bir eğlence ve yarışma ortamına yansıtması kafalarda soru işaretleri oluşturuyor. Örneğin, Türkiye’nin arşivlerin açılması yönündeki çağrılarına kayıtsız kalan Ermenistan’ın meseleyi ne şekilde çözmeye çalıştığı sorusu yanıtsız kalıyor. Öte yandan, diasporanın yürüttüğü propaganda faaliyetleri düşünüldüğünde bu haber çok da şaşırtıcı değil.

Yeni Haberler