Diğer Haberler

Hürrem Sultan’ın yaptırdığı hamam müze oldu

Tarih Haber / 02.03.2015

Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın (1520-1566) eşi Hürrem Sultan tarafından 16. yüzyılda Konya’da inşa ettirilen hamam müzeye dönüştürüldü.

Hürrem Sultan tarafından Konya’nın Karapınar ilçesinde Mimar Sinan’a yaptırılan hamam, yeniden değerlendirilerek müze haline getirildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen ve ardından 2007 yılında belediyeye devredilen hamam, Osmanlı dönemine ait ev eşyaları ve tarım aletlerinden meydana gelen yaklaşık 500 parçalık bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Karapınar Belediye Başkanı Yaka, “Valide Sultan Hamamı, Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Valide Sultan yani Hürrem Sultan tarafından 16. yüzyılda yaptırılmış. Bugünkü haliyle bina kullanılabilir durumda. Günümüzde asıl işlevi olan hamam olarak kullanılamıyor. Belediye olarak hamamı atıl durumdan kurtarmak için belediyeye ait bir müze olarak kullanıyoruz. Müzede, yöremizde Osmanlı Devleti zamanında kullanılmış tarım aletlerinden ev eşyalarına kadar tarihi eserleri sergiliyoruz. Bazıları çok ilginç yaklaşık 500 eser bulunuyor.” dedi. Müzeye dönüştürülmeden önce 1970’li yıllara kadar “güvey başı yıkama” geleneğinin bu hamamda yerine getirildiğini ifade eden Yaka, “Dedelerimiz evlilik hazırlıkları yaparken güveyi yıkama denen bir adetle bu hamama gelirlermiş. Günümüzde evlerde hala devam ediyor. Damat eş ve dostlarıyla, gelin kız da kendi arkadaşlarıyla ayrı ayrı son günlerde gelir güveyi başı yıkama adedini yaparlarmış. Günümüzde bu gelenek hamamda yapılmıyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yeni Haberler