Haberler

İngiliz öğrenciler Gelibolu’yu ziyaret etti

Tarih Haber / 17.02.2015

İngiliz öğrenciler, Gallipoli Centenary Education Project (Gelibolu Yüzüncü Yıl Eğitim Projesi) kapsamında Gelibolu’yu ziyaret ettiler.

Heritage Lottery Fund ve Gallipoli Association tarafından finanse edilen Gallipoli Centenary Education Project kapsamında birçok insanın hayatına mal olan Çanakkale Savaşı’nı ve savaşta hayatını kaybeden askerleri anmak için birçok etkinlik düzenleniyor. Hampshire’daki bir okuldan sekiz öğrenci, proje kapsamında Gelibolu’yu ziyaret etti.

Yaşları 13-17 arasında değişen Gosport’ta Bay House öğrencileri, bu geziye katılmaya hak kazanabilmek için başvuru mektupları yazdılar ve savaşın tarihini konu alan kısa oyunlar için fikir ürettiler.  Öğrenciler çıkacakları yolculuğa savaş hakkında kendilerine bilgi veren Royal Navy Submarine Museum (Kraliyet Donanması Denizaltı Müzesi) personeliyle hazırlandılar.

İki öğretmen, bir sinematograf, bir tur rehberi ve proje personeliyle birlikte yollara düşen öğrenciler, 1915 tarihinde Gelibolu’ya giden askerlerin ayak izlerini takip ettiler.  Savaş alanlarını keşfe çıkan öğrenciler aynı zamanda savaşa katılan tüm milletler açısında cephede yaşamın nasıl olduğunu dair bilgiler edindiler. Öğrencilerden bazıları savaşa Gosport’tan katılan askerlerin mezarlarını bularak saygı duruşunda bulundular.

Gezi sırasında Türk akranlarıyla da tanışma fırsatı elde eden öğrenciler, savaş hakkında fikir alışverişinde bulundular. Çanakkale’nin önemli kültür miraslarından olan Truva’yı da ziyaret ettiler ve bu yolculukta kendine eşlik eden Türk arkadaşlarına üç gün boyunca hazırladıkları tiyatro oyununu antik Yunan tiyatrosunda sergilediler. Ülkelerine geri döndüklerinde de Royal Navy Submarine Museum ile çalışmaya devam edecek olan öğrenciler, Gelibolu ve Gelibolu’nun bugün bize ne anlam ifade ettiğine dair bir oyun yazıp sahneleyecekler.

Geziye katılan öğrencilerden biri, “Türk öğrencilerle tanışmak gerçekten çok ilginçti. Çanakkale’yi onların gözünden görebilirdiniz çünkü söylediklerine göre burada kanlarının son damlasına kadar savaşmışlar. Tur rehberimiz de Türklerin çok azimli olduklarını ve asla pes etmediklerini söylemişti…” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Hedeflerinden biri de Çanakkale Savaşı’na asker gönderen Türkiye, Fransa, İrlanda, Almanya, Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkelerdeki okullarla uluslararası bağlantılar kurmak olan proje, tarihin yanında dünya vatandaşlığını da konu ediniyor.

 

Yeni Haberler