Gündem, Haberler

Doğu Perinçek Strazburg yolunda

Tarih Haber / 27.01.2015

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in 2005 yılında 1915 Olayları’nın soykırım olarak nitelendirilmesine karşı çıkması üzerine İsviçre tarafından başlatılan hukuki süreç, 28 Ocak’ta yeni bir aşamaya giriyor. Doğu Perinçek ve beraberindeki heyet, bugün Strazburg’a hareket etti.

Doğu Perinçek ve kendisine eşlik eden yaklaşık 200 kişi, İsviçre’nin başvurusu neticesinde Strazburg’da yapılacak temyiz duruşması için bugün İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yola çıktı. Özel bir havayolu şirketinin uçağıyla Türkiye’den ayrılan ekip, bir basın açıklaması yaptı. Bu açıklama sırasında Perinçek, “Ön yargıların taşlaştığı durumlarda adil karar vermek zordur. Ama AİHM’nin İkinci Dairesi çok cesur bir karar verdi biliyorsunuz 17 Aralık 2013`te. Şimdi Büyük Daire’den aynı kararı bekliyoruz. Bunun için Strazburg’a gidiyoruz. Güveniyoruz çünkü haklıyız. Gerçekler de hukuk da bizim yanımızda. Avrupa’nın büyük özgürlük geleneğine, Fransız özgürlüklerine dayanıyoruz. Onun için çok güzel haberlerle döneceğiz. Milletimizi sevgi ve saygı ile selamlıyoruz” dedi

TBMM Strazburg’a heyet gönderiyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu duruşma ile yakından ilgileniyor. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 28 Ocak’ta üç siyasi partinin temsilcilerinden oluşan bir heyeti Strazburg’a göndereceklerini bildirdi.

Çiçek konuyla ilgili olarak Aydınlık gazetesine yaptığı açıklamada, “Büyük Daire’nin vereceği karar Ermeni soykırımı iddialarını tamamen bitirebilir. Ermeni diasporası da bu nedenle telaş içinde. Biz TBMM olarak gelişmeleri yakından takip ediyoruz. 28 Ocak’ta görülecek dava için üç siyasi partinin temsilcilerinden oluşan bir heyeti Strazburg’a gönderme kararı aldık. TBMM heyeti orada gözlemci olacak” dedi.

İsviçre’de 2005 yılında Ermeni soykırımını inkar yasasının çıkarılmasının ardından Doğu Perinçek, bu ülkede katıldığı konferanslarda 1915 Olayları’nın soykırım olarak nitelendirilmesine karşı çıkmıştı. Bunun üzerine Lozan Mahkemesi Perinçek’i ırkçı ayrımcılıktan suçlu bulmuş, 90 gün hapis cezasına çarptırmış ve daha sonra bu para cezasına çevrilmişti. Temyiz için 2008 yılında  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuran Perinçek, 2013 yılında AİHM tarafından haklı bulunmuştu. Ancak İsviçre’nin AİHM’e başvurarak temyize gitmesi üzerine 28 Ocak’ta Strazburg’da temyiz duruşması yapılacak.

Yeni Haberler