Gündem, Haberler

Dışişleri Bakanlığı arşivi açılıyor

Tarih Haber / 23.01.2015

Halihazırda çalışmaları sürdürülen Dışişleri Bakanlığı arşivlerinin dijital ortama aktarılması ve araştırmacılara açılması projesinin ilk somut adımı Ahmet Davutoğlu’nun bakanlığı döneminde atılmıştı. Davutoğlu’nun başlattığı Dışişleri Bakanlığı Arşivi Otomasyon Projesi kapsamında hız verilen tasnif ve yayımlama çalışmalarının bir ileri aşaması olan Elektronik Arşiv Projesi’nin de ivme kazanmasıyla 25 milyon belge dijital ortama aktarılacak.

Ermeni Meselesi’ne ışık tutacak

Dışişleri Bakanlığı Arşiv Binası’nda bir basın toplantısıyla tanıtılan Elektronik Arşiv Projesi’ne ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, “Ermeni iddialarına karşı bizim de çalışmalarımız var, koordineli bir şekilde bunları yürütüyoruz” sözleriyle açılacak arşivin bu temel meseleye de ışık tutacağına işaret etti.

Arşiv belgelerine özellikle yerli ve yabancı araştırmacılar tarafından hızlı ve güvenli bir şekilde erişilmesinin hedeflendiği Elektronik Arşiv Projesi kapsamında 110 bin 742 klasördeki dokümanın elektronik ortama aktarılması planlanıyor. Belgelerden 1919-1928 yıllarını kapsayanları Osmanlıca ve Fransızca, 1928-1958 yıllarını kapsayanlar Türkçe ve Fransızca, 1958-2008 yıllarını kapsayanlar ise Türkçe, Fransızca ve İngilizce ağırlıklı. Sürecin mümkün olan en sağlıklı şekilde işlemesi için Arşiv Danışma Kurulu iki aylık süreyle toplanıp görüşmeler yapacak. Bunun yanı sıra akademisyenler ile muvazzaf ve emekli büyükelçilerden oluşan Gizliliği Kaldırma Komisyonu belgeleri inceleyip görüş bildirecek.

Bakan Çavuşoğlu, basın toplantısında elektronik arşiv projesinin yalnızca akademisyenlere yönelik olmayacağını, bütün kamuoyunun hizmetine sunulacağını dile getirerek “Diplomatik arşivimiz Türkiye’nin olduğu kadar bölgemizin de yakın tarihine ışık tutacak niteliktedir” dedi.

Yeni Haberler