Haberler

Fransız Devrimi’nden Birinci Dünya Savaşı’na Balkanlar Konferansı

Tarih Haber / 18.07.2014

Yunanistan’ın Selanik kentinde bulunan Makedon Üniversitesi, 27-30 Kasım 2014 tarihlerinde düzenleyeceği “Balkan Worlds II: Balkan Perceptions of War and Revolution (1789-1918)” konferansı için makale çağrısında bulundu.

2012’de düzenlenen ilk konferansın devamı niteliğinde gerçekleşecek konferansta, 1789 Fransız Devrimi’nden Birinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar olan süreçte bölgedeki güç dengelerinin, ideolojik hareketlenmelerin ve toplumsal değişimlerin izi sürülecek. Makedon Üniversitesi Balkan, Slav ve Doğu Çalışmaları Bölümü ile Association Internationale d’Etudes du Sud-Est Europeen işbirliğiyle düzenlenecek konferans, Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yıldönümünde bir nevi anma etkinliği olarak faaliyet gösterme amacı da taşıyor.

Osmanlı’nın Balkanlar’daki toprakları ayrıca ele alınacak

1789-1914 boyunca gerçekleşen büyük toplumsal olayların algılanmasına ilişkin çalışmalar ortaya koymayı hedefleyen konferansta Osmanlı Devleti’nin Balkanlar’daki toprakları ve bu topraklarda filizlenen ulus-devlet kurma gibi düşünce akımları ayrı bir başlık altında ele alınacak.

Konferansın temel konu başlıkları 1789 Devrimi ve Birinci Dünya Savaşı arasındaki ilişki, toplumun militerleşmesi ve şiddetin idealleştirilmesi, Devrim ve Savaş boyunca yaşanan toplumsal dönüşümler olacak. Konferansın bilim kurulu üyeleri ve konuşmacıları arasında M. Hakan Yavuz, Tom Gallant, Rossitsa Gradeva, Molly Greene, Mark Mazower, Dimitris Stamatopoulos ve Jonathan Israel bulunuyor.

Konferansa makale özeti göndermek için son gün 31 Temmuz 2014.

Yeni Haberler