Haberler

Yazma eser koleksiyonuna yeni eserler kazandırıldı

Tarih Haber / 18.08.2014

İlim ve kültür tarihimizin en önemli unsurlarından olan yazma eserler koleksiyonu giderek büyüyor. Her yıl pek çok yeni eserle zenginleştirilen koleksiyon için bu yıl Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in talimatıyla aralarında akademisyenlerin de bulunduğu bir Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Eser Sağlama Kurulu oluşturuldu. Ellerindeki el yazması eserleri vermek üzere vatandaşların yaptıkları başvuruları değerlendiren kurul, satın alınacak eserleri belirledi.

Projeyle ilgili bilgi veren Bakan Çelik, “Kültürel mirasımıza bin 195 yazma eser daha kazandırarak gurur duyduğum çalışmalardan birine daha imza atmış olduk. Bu önemli gelişmeyle gelecek nesiller için hazırladığımız birikimin değerini katbekat artırdık. Öncelikle şunu belirteyim; 2014 yılı için hedefimiz 2 bin eser. Biz bu yıl ilk alımımızda neredeyse 2013 yılının tamamında alınıp koleksiyona kazandırılan yazma eser sayısına yaklaştık. 2012’ye bakıldığında ise bu sayıyı geçtiğimiz net bir şekilde görülüyor. Rakamlarla ifade edecek olursak; 2012’de dört toplantı sonrasında bin 44 eser, 2013’te yine dört toplantı da alınan eser sayısı bin 534. Satın alınan eserler arasında Osmanlı’nın en önemli hattatlarından, II. Bayezid’in de hat hocalığını yapan Şeyh Hamdullahʼa kadar uzanan, Mehmed Vasfi’nin yazdığı yaklaşık 200 yıllık Kurʼan-ı Kerim, Nur Ali Şahʼın Divân adlı eserinin lake cilt kaplı bir nüshası ve Esterabadiʼnin Tarih-i Nadir Şah’ı yer alıyor” dedi.

Alınan eserler arasında çok nadide örneklerin yer aldığını belirten Çelik, sözlerine şöyle devam etti: “Müzehhip Salih Zühdi imzalı 1881-82 tarihli Amme Cüzü bunlardan sadece bir tanesi. Kazandırdığımız bu eserlerle birlikte artık tıp, astronomi, edebiyat, tarih, İslami ilimler, musiki ve daha birçok konuda toplam bin 195 adet yazma daha Yazma Eserler Kurumu koleksiyonunda. Bizler çok şanslıyız. Çünkü kültürel açıdan zengin bir tarihe sahibiz. Atalarımızdan çok zengin bir kültürel miras devraldık. Bu mirasın önemli bir bölümünü; milletimizin güzel ve önemli hasletlerini dile getiren, dini, kültürel ve sosyal hayatımızın önemli belgeleri olan yazma eser koleksiyonlarımız oluşturmaktadır. Bu eserler yalnızca bizim değil, tüm insanlığın ortak mirasıdır. Bakanlık olarak amacımız, bu eşsiz mirasa sahip çıkmak, etkin bir şekilde gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaktır.”

Yeni Haberler