Etkinlik, Haberler

Trakya Üniversiteler Birliği, Birinci Dünya Savaşı’nı konuşacak

Tarih Haber / 08.07.2014

Trakya Üniversiteler Birliği, iki yılda bir düzenlenmesi öngörülen Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongreleri kapsamında ilk olarak 6-8 Kasım 2014 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde “100. Yılında Birinci Dünya Savaşı ve Mirası” temalı bir kongre düzenleyecek.

Yabancı akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşecek

Kırklareli Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Çanakkale Valiliği tarafından düzenlenecek kongreye yerli ve yabancı akademisyenler katılacak. Kongreye katılacak yabancı akademisyenlerden bazıları Jenny Macleod, Jennifer Keene, Bill Nasson, E. J. Erickson, Murray Frame ve Bruce Scates. Bilimsel programı 20 Ekim 2014’te açıklanacak olan kongre kapsamında Gelibolu Milli Parkı’na da bir gezi düzenlenecek.

Sosyal bilimler vurgusu

Sempozyum Düzenleme Kurulu’nun yaptığı açıklamada savaşın Türkiye’de ve bütün dünyada hâlâ hissedilmekte olan etkilerine vurgu yapılırken, bu dönüm noktasının araştırılmasında sosyal bilimlere sağlam bir yer tesis etmenin önemi vurgulandı. Kurul, açıklamasında “2014 yılı, insanlık tarihinin en büyük savaşlarından biri olan ve Osmanlı Devleti’nin de katıldığı Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıcının 100. yılıdır. Bu tarih, savaş tarihi konusunda bilimsel toplantılar serisinin temelini atmak için oldukça uygun düşmektedir” ifadelerini kullandı.

Kurul, kongrenin amaçlarına ilişkin de şu açıklamayı yaptı: “Ülkemizde ve dünyada savaş üzerine çalışan bilim insanlarının ortak bir platformda buluşturulması, araştırma sonuçlarının duyurulması ve bilimsel tartışma ortamına taşınması amacıyla düzenlenen kongre, savaşın toplumsal boyutlarının sosyal bilimlerin farklı dalları tarafından ele alınmasını teşvik edecektir.”

Yeni Haberler