Diğer Haberler

Diasporadan Atatürk anıtına itiraz

Tarih Haber / 05.03.2015

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde yer alan Carson City’de gerçekleştirilmesi planlanan Atatürk anıtı projesi, Ermeni ve Yunan grupların karşı çıkması nedeniyle iptal edildi.

Anıt projesi belediye meclisinde görüşülürken Ermeni Devrimci Federasyonu Batı ABD Merkez Komitesi, ABD Batı Bölgesi Ermeni Ulusal Komitesi, Ermeni Gençlik Federasyonu ve Amerika Yunan Konseyi başta olmak üzere çeşitli örgütler meclis binasında toplandı. Toplantı sırasında civar kentlerin belediye başkanları Zareh Sinanyan ve Jack Hacıyan, yazman Ardashes Kazakyan, Profesör Levon Maraşlıyan ve Amerika Yunan Konseyi Başkan Yardımcısı Aris Anagnos söz alarak anıt projesine karşı çıktı. Kaliforniya Eyalet Meclisi’nin Ermeni asıllı üyeleri de anıt aleyhine bir mektup kaleme aldı. Carson City Belediye Başkanı Jim Dear ise anıt projesini gündeme getiren ilk isim olmasına rağmen oylama sırasında karar değiştirerek olumsuz oy kullandı.

Türkiye’nin Los Angeles konsolosu Raife Gülru Gezer anıt projesi lehine görüş bildiren altı kişiden biri olurken Kaliforniya’da yaşayan Türkler projenin görüşülmesi ve oylanmasına kayıtsız kaldı.

Yeni Haberler