Haberler

“Birlikte Yaşa ve Dans Et” projesine Gümrü’den yasak

Tarih Haber / 20.06.2014

Türkiye ve Ermenistan’dan bir grup genç, iki ülke arasındaki diyalog köprüsüne katkıda bulunmak için bir dans projesi düzenledi. Proje kapsamında Diyarbakır, Muş ve Van’da gösterilerini sunan gençler, Ermenistan’da Gümrü ve Yerevan’da sahneye çıkacaktı. Agos’tan Uygar Gültekin’in haberine göre, Gümrü’de 10 Haziran’da gerçekleşmesi planlanan gösteri, Gümrü Belediyesi’nin gruba mekan tahsis etmeyi reddetmesi nedeniyle küçük bir salonda gerçekleştirildi.

Gümrü Belediyesi yasak kararıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yılı yaklaşırken kentte Türk kültürü propagandası yapan gösterilerin yapılması uygun değildir” ifadeleri yer aldı. Yasak kararını değerlendiren Gümrü Milletvekili Aragats Akhoyan, “Elimden geldiği kadar bu tür girişimleri desteklemeye çalışıyorum. Ancak belediye nasıl böyle bir karar vermiş, anlayabilmiş değilim” dedi.

“Birlikte Yaşa ve Dans Et” projesinin koordinatörü Zekeriya Dündar ise, “Yasak kararının ardından detaylı bir cevap isteyince, gençlerden kaçının soykırımı kabul ettiği, kaçının soykırım müzesini ziyaret ettiği gibi sorularla karşılaştık. Projeye katılan gençlerin hepsi hayatlarında ilk defa Ermenistan’a gidiyor ve gittikleri ilk şehir Gümrü. Bizimle konuşmadan bizleri bu şekilde yargılamaları hem saçma hem de üzücü” diye konuştu.

Yeni Haberler